Zillertal / Tux

3 skiareály 5 hodin jízdy od Prahy

Lyžařská oblast v tyrolském údolí Zillertal, které končí jedním z 8 rakouských ledovcových areálů Tux, leží asi 550 kilometrů od Prahy. Zillertal je z České republiky velmi dobře dostupný po dálnici, vedoucí přes německý Mnichov. Odtud se pak pokračuje dále směrem na jih, k hlavnímu městu Tyrolska Innsbrucku.

Okolí Zillertalu je největší lyžařskou oblastí na východ od Innsbrucku. Příznivci alpského lyžování si tady mohou užívat skutečné alpské atmosféry hned ve třech lyžařských areálech. Ty spolu prakticky sousedí, ale lyžařsky propojeny nejsou. K dopravě mezi skiareály je třeba využít místní skibusy. Vyřádit se je možné buď v oblasti ledovce Hintertux na konci celého údolí, v oblasti jménem Zillertal Arena či v areálu Hochzillertal / Hochfügen.

Zillertal Arena

Do Zillertal Areny spadají čtyři lokality, navzájem propojené lyžařskými vleky a sjezdovkami, takže při přejezdu mezi nimi není nutné zouvat lyže. Jde o obce Zell am Ziller, Gerlos, Krimml a Hippach. Ve všech je platný společný lyžařský pas. Turisté, kteří se rozhodli prožít svou zimní dovolenou právě v oblasti Zillertal Arena, mají možnost zalyžovat si na téměř 170 kilometrech sjezdových tratí. Pro zkušené a zdatné jezdce je v nabídce Zillertaler Super Skipass, do kterého spadá vedle Areny ještě ledovcový areál Tux a skiareál Wildkogel.

Údolí Zillertal je moderní a mezi lyžaři jde o velmi oblíbené středisko. O dopravu na svahy se starají vesměs nově vybudované lanovky s vysokou přepravní kapacitou. Zdejší tratě jsou po ukončení lyžování a provozu lanovek pečlivě upravované tak, aby byly ráno opět dokonale připravené. K přenocování souží řada ubytovacích kapacit. Jsou k dispozici desítky hotelů, penzionů a apartmánů. Dobrou zprávou pro turisty je fakt, že většina z nich je cenově dostupných.

Více než 50% sjezdovek v oblasti Zilleral bylo vybudováno na severní straně údolí. Na lyžaře tu čekají především náročnější červené a pak také technicky obtížné černé tratě. Mezi ty nejpopulárnější se řadí například trať nad Gerlosem na severní straně Isskogelu a Konigleitenspitze. Dalším případem jsou pak svahy na severu Kreuzjochu nad obcí Zell am Ziller.

Nejen sjezdové lyžování

Snowboardeři se mohou v Zillertalu těšit hned na 2 halfpipes. Jedna je v provozu nedaleko obce Gerlos, druhou je pak možno navštívit v Krimmlu. Adrenalinové jezdce určitě potěší fakt, že obě dráhy navíc doplněné o funpark a další atrakce. Snowpark v Gerlosu byl odměněn Tyrolskou pečetí kvality a je jeden ze tří nejlepších v celém Rakousku.

Pro běžce na lyžích je v údolí Zilertal a jeho nejbližším okolí denně upravováno více než 120 různých běžeckých stop a tras. V obci Krimml mohou návštěvníci vedle lyžování obdivovat i slavné Krimmelské vodopády. Ty jsou mimochodem díky výšce 380 metrů nejvyššími v celé Evropě. Oblíbeným cílem je také osvětlená přírodní sáňkařská dráha.