Rakouské údolí Pitztal

Lákavý ledovec

Do údolí Pitztal v Rakousku přijíždí každoročně velké množství vyznavačů zimních sportů. Důvodem k jejich cestě je sněhová pokrývka skvělé kvality a především zdejší ledovec. Právě díky němu v Pitztalském údolí začíná sezóna již začátkem září a lyžování na ledovci Pitztal obvykle končí se až v průběhu května.

V areálu ledovce včetně spolu s nedalekou oblastí Rifflsee je lyžařům v Pitztalském údolí nabízeno celkem 68 kilometrů sjezdovek. Jeho návštěvníci tady mohou volit mezi širokou škálou tratí od těch nejjednodušších sjezdovek s modrým označením až po náročné černé sjezdovky. Dobře si tady tudíž zalyžují jak začínající sjezdaři, tak i zkušení jezdci.

Pitztal se nachází necelých 70 km na západ od tyrolského hlavního města Innsbrucku. Tři blízká údolí Pitztal, Kaunertal a Ötztal spolu utvářejí tři hlavní lyžařské dominanty v oblasti, kterou místní nazývají Ötztalské Alpy. Kdo se vydá za lyžařskými zážitky do jednoho z výše jmenovaných středisek, určitě by měl mít na paměti, že bude provádět náročnou fyzickou aktivitu v nadmořské výšce, na kterou není většina lyžařů z Čech zvyklá. Pobytem na některém z místních ledovců se lyžaři dostanou do nadmořské výšky přes 3.440 metrů! Tady je už ovzduší skoro o polovinu řidší než u údolních stanic lanovek.

Cesta k Pitztalskému ledovci začíná na konci údolí Pitztal. Auto je nutné odstavit, stejně jako v dalších rakouských lyžařských areálech, na zdejším záchytném parkovišti. Lyžaři se dostanou vzhůru nejrychlejší podzemní rakouskou lanovkou Pitzexpress, která je v provozu již více než 30 let. Pitzexpress má přepravní kapacitu více než 1600 lidí.

Kombinace s Rifflsee

Podél údolí je během sezóny v provozu autobus, přepravující lyžaře. Doprava od ledovce, respektive ze záchytného parkoviště pod ledovcem, k areálu Rifflsee, tak netrvá nijak dlouho. Oblast Rifflsee a zdejší lyžařské terény ocení hlavně rodiny se začínajícími lyžaři. Nabídka zdejších sjezdových tratí totiž zahrnuje především široké sjezdovky s mírným klesáním. A pro ty nejmenší začínající lyžaře tu byla dokonce vybudována speciální lanovka.

Bezprostřední okolí Pitztalského ledovce se neustále rozvíjí. Důvodem je snaha provozovatelů zdejších lanovek a vleků o maximální saturaci všech tužeb a přání lyžařů, kteří se rozhodli tuto tyrolskou oblast během své zimní dovolené v Rakousku navštívit. Mezi aktuální novinky se řadí kupříkladu zdejší snowboardový park. V něm si hlavně boardeři a zkušení jezdci budou moci vyzkoušet své jezdecké umění na množství nejrůznějších atrakcí.

Dokonalé podmínky najdou v oblasti ledovce Pitztal a jeho nejbližším okolí i příznivci skialpinismu a freerideři. Na ty zde čeká vyhledávaný sjezd ze sedla Mittelbergjoch. Tento průsmyk leží v nadmořské výšce 3.160 metrů a dá se odtud na lyžích dojet až dolů do údolí.

Byla by škoda alespoň jednou za pobyt nahoře na ledovci Pitztal nenavštívit nejvýše položenou restauraci v Rakousku s názvem Café 3440. Občerstvení si zde mohou hosté vychutnávat při pohledu na úžasné panorama okolních hor.