Rakouský Semmering

Dějiny lyžování

Okolí obce Semmering získalo název „kolébka zimních sportů“ právem. Místní hora s názvem Stuhleck s výškou 1.782 metrů se údajně stala prvním vrcholem, který byl již v roce 1891 pokořen na prvních primitivních lyžích. Semmering se tak nesmazatelně zapsal do dějin alpského lyžování.

Velkou výhodou lyžařského střediska Semmering je výborná dostupnost z České Republiky. Už po pár hodinách jízdy, strávených v autě, turisté vystupují v krásné zimní krajině uprostřed Alp. V tomto regionu se dá strávit pohodová zimní dovolená a o tom, že nejde o žádné podřadné lyžařské středisko, svědčí i opakované pořadatelství závodů v rámci Světového poháru na zdejších FIS homologovaných sjezdovkách. Četná moderní zasněžovací zařízení přispívají ke stoprocentní kvalitě sněhu. Příhodná nadmořská výška spolu se severní orientací svahů zaručují dlouhou lyžařskou sezónu.

Lyžařská infrastruktura Semmeringu

Své umění si zde mohou sjezdaři zdokonalovat na středně těžkých, modrých nenáročných svazích, vhodných k výuce lyžování, i technicky obtížných černých sjezdovkách. A dokonce i milovníci carvingu a příznivci snowboardingu si zde přijdou na své.

Na vrcholy v rakouské lyžařské oblasti Semmering vyvezou lyžaře a lyžařky komfortní 4 až 6-ti sedačkové vysokokapacitní lanovky. Ty mají i průhledný kryt pro případ nepříznivého počasí a některé z nich jsou dokonce vyhřívané. Po cestě vzhůru si mohou návštěvníci zařádit na celkem 24 kilometrech převážně dlouhých, výborně připravených tratí. K dispozici jsou pochopitelně i půjčovny lyží, které využijí ti, kdo se nechtějí do Rakouska vláčet s vlastní výbavou, a četné lyžařské školy.

Vzhledem k značnému množství lehkých sjezdovek si lyžařské středisko Semmering oblíbily rodiny s malými dětmi a také začínající lyžaři. Mladí rodiče, kteří se rozhodli vzít s sebou do Alp své ratolesti, se určitě nemusejí obávat toho, že by se tu snad jejich děti měly nudit.

K výuce lyžování těch nejmenších je Semmering dobře vybaven. Rodiče jistě ocení, že jejich ratolesti smí využívat zdejší kobercový vlek, jenž mají děti zcela zdarma. A nejde o žádného drobečka, pohyblivý koberec má délku celých 54 metrů.

Jak strávit volný čas?

Ve středisku Spital am Semmering je k pobavení a rozptýlení jeho návštěvníků udržováno kluziště pod širým nebem, dráhy na curling, tenisová hala a dokonce i dva kryté plavecké bazény. K všeobecné pohodě malých dětí přispívá i dlouhá sáňkařská dráha. Velké popularitě se těší i snowtubingová dráha, na níž si rodiče s dětmi mohou užít skvělý večer plný zimních radovánek. Je totiž plná tunelů a efektů, využívajících kombinace světla a tmy.

Jako každé správné zimní středisko, i Semmering láká po těžkém dni venku k posezení v některé pohostinné horské chatě. Návštěvníci Semmeringu také rádi navštěvují 30 metrovou vyhlídku Hirschenkogel, kde se za dobrého počasí dá kochat úžasným pohledem na Alpy.