Skiareál Nauders

Lyžování ve 3 státech

U našich jižních sousedů, na předělu mezi spolkovou zemí Tyrolsko, Itálií a Švýcarskem, je k nalezení známá lyžařská oblast Nauders. Její sjezdovky zasahující současně na území všech 3 výše jmenovaných států. Jde o středisko Nauders na rakouském území, St. Valentin na území Itálie a Schöneben ve Švýcarsku. K pohodlné přepravě mezi jednotlivými středisky, které jsou od sebe vzdáleny jen asi 5 kilometrů, slouží lyžařům pravidelné skibusy.

Na sjezdaře tady čeká více než 100 kilometrů sjezdovek pestré směsice obtížností. Jsou tu tratě jak pro teprve začínající lyžaře, tak i zdatné a zkušené jezdce. A vzhledem k výšce, v jaké se střediska Nauders, St. Valentin a Schöneben nalézají, si tady mohou jejich návštěvníci užívat téměř dokonalých lyžařských podmínkek po celou zimní sezónu.

Lyžařská infrastruktura

Zkušení jezdci, kteří mají rádi adrenalinovou jízdu a ke své zimní dovolené a skvělých lyžařským zážitkům vyhledávající náročné tratě, si zde budou určitě připadat jako v ráji. Skvělým terénem pro agilní jezdce je kupříkladu hora Tschayeck. Po jejích svazích se dolů vinou ty nejlepší sjezdy z celé oblasti. Zdejší sjezdovka s největší délkou měří úctyhodných 9 km. Nadšení lyžaři tu při sjezdu překonají skoro 1 a půl kilometru převýšení. To je hodnota, kterou se může v Alpách pochlubit jen několik málo dalších sjezdovek.

Z celkového počtu 110 kilometrů sjezdovek je asi 25 km černých, téměř 50 km červených a něco málo přes 40 km modrých sjezdovek.

Vyznavače freestyle lyžování a snowboardery určitě nadchne halfpipe ve funparku nedaleko stanice lanovky s názvem Bergkastel. Tato adrenalinová atrakce je postavena dle parametrů vrcholných závodů ve snowboardingu.

Středisko Nauders rozhodně netrpí během zimy nedostatkem přírodního sněhu. Ale v případě, že by přírodní sněhová nadílka nedostačovala, je zde k dispozici zasněžovací zařízení s bohatě dimenzovanou kapacitou.

Další zimní aktivity

Na příznivce běžeckého lyžování zde čeká přes 90 kilometrů běžeckých stop, kde mohou svůj oblíbený sport provozovat jak začátečníci, tak bruslaři. Ve výšce 1.500 metrů vede dokonce trasa z jižního Tyrolska až do Scuolu ve Švýcarsku.

Dalším hojně navštěvovaným místem, které bezprostředně nesouvisí se sjezdovým lyžováním, je 8 km dlouhá sáňkařská dráha. Na ní si užijí spoustu zábavy jak děti, tak i jejich dospělý doprovod. A mimochodem trať pro jízdu na saních v Nauders je nejdelší svého druhu v Tyrolsku.

Zdejší nezapomněli ani na občerstvení lyžařů a možnost jejich odpočinku. Na zdejších svazích se nachází celá řada horských chat, restaurací a dalších občerstvovacích zařízení. Mezi nejpopulárnější patří restaurace u již zmiňované stanice Bergkastel. Tu je možné nalézt v nadmořské výšce 2.200 m.n.m. a jedná se o nově opravenou panoramatickou restauraci s překrásným výhledem na masivy hor a vyhlášenou kuchyní.