Rakouský Rauris

O Raurisu

Kdo se vydá jižním směrem od města Salzburg, dorazí asi po 85 kilometrech jízdy ke kouzelné alpské vesničce s názvem Rauris. žijí zde jen necelé 3.000 stálých obyvatel. Je ale zároveň známým zimním rekreačním střediskem, ležící v přímo v srdci národního parku Vysoké Taury, nachází se 950 metrů nad mořem a může se pochlubit více než stoletou historií.

I když jde o malé středisko zimních sportů, disponuje moderním zasněžovacím zařízením. To na pečlivě upravených sjezdových tratích alpského střediska Rauris přispívá k téměř dokonalým podmínkám pro lyžování v průběhu celé zimní sezóny. Celému středisku vévodí pohoří Hohe Tauern. A právě na jeho svazích se nalézá více než 30 kilometrů sjezdovek všech stupňů obtížnosti.

Rauris vyhledávají v průběhu zimní lyžařské sezóny především sjezdaři, kteří touží po klidu. Velkému zájmu se těší i mezi turisty, co chtějí prožít svou zimní dovolenou ve středisku, které není ani v nejvyšší sezóně přeplněné.

Zábava pro dospělé i děti

Častými návštěvníky jsou i rodiny s dětmi. Ty v oblasti Rauris určitě ocení mírné a technicky jednoduché tratě, určené hlavně pro začátečníky. Za zmínku stojí i zdejší lyžařské školy. Těch je v okolí Raurisu během zimních měsíců v provozu celá řada. Profesionální školitelé rádi v nich příjemnou formou vypilují lyžařský styl všech zájemců o alpské lyžování.

Na své si v Raurisu a jeho okolí určitě přijdou i milovníci freeridingu, tedy lyžování ve volném terénu mimo upravované sjezdovky. Ti nejčastěji míří na severovýchod střediska, kde se nachází tratě s hlubokým a neupraveným sněhem.

Řadu turistů, kteří se do Raurisu a jeho okolí vypravili, obvykle čeká příjemné překvapení. Tím je skutečnost, že jen málo z nich by řeklo, kolik se toho může do tak malého lyžařského areálu, jako je právě Rauris, vměstnat. Nabídka nejrůznějších zimních volnočasových aktivit je tady opravdu široká. A tak jsou určitě liché všechny obavy, že by si tu každý z lyžařů, kteří se sem v zimě vypraví, nenašel svah, který bude vyhovovat právě jemu.

Dva skiareály

Celý skiareál je rozdělena do dvou areálů. Větší a co do sjezdovek určitě rozsáhlejší je Heimalm. Do něj vede z jižního okraje obce Rauris šestimístná gondola. Menším je pak Kreuzboden. Na jeho sjezdovky vyveze lyžaře sedačková lanová dráha. Za vyzkoušení stojí i moderní lanovka, která byla uvedena do provozu teprve nedávno, a lyžaře vyveze až na samotný vrchol Raurisu. Ten leží v nadmořské výšce 2.175 metrů. Do většího střediska Heimalm směřují i snowboardeři a zkušení jezdci. Ti se tady mohou těšit na dobře vybavený snowpark.

Jak již bylo zmíněno výše, v poslední době stále populárnější Rauris se hodně zaměřuje na děti. A protože obliba Raurisu mezi mladými rodiči stoupá, dbají místní též na to, aby se v této oblasti nenudili nejen ony, ale též jejich dospělý doprovod. Z toho důvodu se zde v průběhu celé sezóny konají nejrůznější akce. K nim náleží kupříkladu populární závody psích spřežení nebo výlety s pochodněmi do okolí.