Osttirol (Východní Tyrolsko)

Na hranici s Itálií

Oblast s názvem Osttirol se nachází až na úplném východě spolkové země Tyrolska. Hraničí se spolkovými zeměmi Korutansko a Salcbursko. Na na jihu pak sousedí s Itálií. Při pohledu na úchvatná panoramata masivů Hohe Tauern a Kamische Alpen se dají prožít doslova nepopsatelné pocity volnosti a svobody.

Oblast nabízí výhled na těžko uvěřitelných šedesát alpských třítisícovek. Je odtud vidět i nejvyšší hora Rakouska Grossglockner. Jeho vrchol se nachází ve výšce bez 2 metrů 3.8 kilometru. Nedaleký Grossvenediger, druhý nejvyšší rakouský vrcholek, pak dosahuje výšky 3.674 metrů. Působivou siluetu dokreslují též vzdálené štíty italských Dolomit, které se zvedají k nebi na jihu. Kdo již takový pohled zažil, určitě potvrdí, že už kvůli němu se vyplatí do oblasti Osttirol zavítat.

Centrum oblasti Matrei je součástí oblíbeného lyžařského střediska Kals – Matrei. Okolní lyžařské obce Virgen, Prägraten a Kals mají pro příznivce sjezdového lyžování připraveny udržované a každé ráno pečlivě připravované sjezdové tratě.

Oblíbené je nejen lyžování

Skutečným bonbónkem je 12-ti kilometrový sjezd z vrcholu Cima Ross. Pokud návštěvníky omrzí jízda na lyžích, mají v regionu Osttirol k dispozici řadu vedlejších aktivit, kterým se mohou během své zimní dovolené věnovat. K nim patří paragliding, projížďky na saních, výpravy po okolí na sněžnicích a noční procházky s hořící pochodní v ruce.

Okolí Matrei je populární i mezi běžci na lyžích. Příznivců severského stylu lyžování na jih Rakouska směřuje každým rokem celá řada. Důvodem je, že právě tady na ně čeká přes 50 kilometrů upravovaných běžeckých stop. Svým schopnostem odpovídající stopu tu najdou jak začínající běžci, tak i pokročilí běžci a bruslaři.

Lyžařská infrastruktura

O přepravu návštěvníků na začátky sjezdovek se stará téměř 70 lyžařských vleků. Ty v oblasti Osttirol zabezpečují rychlou a komfortní dopravu bez zbytečného čekání. Součet délky místních sjezdovek dosahuje více než 330 kilometrů. Už jen díky celkové délce je jasné, že Osttirol má ambice splnit veškerá očekávání každého náruživého lyžaře.

Z celkového počtu je 95 kilometrů modrých, technicky nenáročných sjezdových tratí. Téměř 200 kilometrů tvoří nejoblíbenější středně náročné sjezdovky, značené červenou barvou. Proto je tento region tak populární mezi zkušenějšími sjezdaři. Více než 50 kilometrů celkové délky jsou pak nejnáročnější sjezdovky pro zkušené jezdce.

V oblasti se dá zakoupit lyžařský pas SkiHit. Tento skipas platí ve skiareálech Matreier Goldried, Kalm am Grossglockner, celém Východním Tyrolsku a též oblast v Korutanech Mölltaler Gletscher (ledovec Mölltal) a Ankogel. Druhou možností je skipas Top SkiPass Gold. Ten je platný ve všech skiareálech Východního Tyrolska a sousedního Korutanska.