Lyžování na Stubaii

Údolí a ledovec Stubai

Rakouské údolí Stubai je zakončeno mezi lyžaři oblíbeným stejnojmenným ledovcem. Stubaital je vzdálen cca. 40 kilometrů jižním směrem od známého lyžařského centra a současně hlavního města spolkové země Tyrolsko Innsbrucku. Území, které ledovec v průběhu zimní sezóny zabírá, činí velice pěkných 12 kilometrů čtverečních. Jde tak o nejrozsáhlejší ledovcovou lyžařskou oblast v Rakousku. Příznivci sjezdového lyžování si na ledovci Stubai mohou dopřávat svou oblíbenou zimní volnočasovou aktivitu po celý rok.

Vzhledem ke kompozici přírodního sněhu na ledovci se na svazích v areálu Stubaiského ledovce a jeho okolí nacházejí vždy dokonale upravené svahy. V nabídce je 50 kilometrů modrých sjezdovek, které budou vyhovovat hlavně začínajícím lyžařům a nebo třeba i milovníkům carvingu. 34 kilometrů z celkových 50 činí délka středně obtížných sjezdovek. A na ledovci Stubai jsou dokonce k dispozici i 3 kilometry černých tras, které v žádném případě neurazí ani ty nejzkušenější sjezdaře.

Pro boardery a freestyl jezdce byl na ledovci Stubai navíc vybudován funpark s několika moderními atrakcemi, které prověří schopnosti i zkušených jezdců. Dobří lyžaři zde dokonce najdou i 2 sjezdovky, určené k závodům ve sjezdovém lyžování. Na soutěživé sjezdaře tu pak čeká též trať s měřením rychlosti.

Běžecké lyžování a freeride

I běžkaři si v okolí ledovce Stubai přijdou na své. Přímo v areálu ledovce je běžcům po celou sezónu k dispozici 4.5 kilometru dlouhý běžecký okruh. Vynikající sněhové podmínky tu čekají jak na sjezdaře, tak též na běžce na lyžích, od začátku měsíce října až téměř do léta. Běžce na lyžích je tu možné potkat ještě na začátku června.

Lahůdkou pro ty, kteří rádi jezdí mimo značené a upravované tratě, je zdejších 20 kilometrů červených neupravených sjezdovek. Na nich mohou zkušení sjezdaři a jezdci ve volném terénu absolvovat adrenalinovou jízdu v závějích čerstvě napadaného sněhu.

Méně zdatní lyžaři, kteří preferují jednodušší svahy, zamíří s největší pravděpodobností na takové sjezdovky, jakými jsou kupříkladu Schaufelschuss, Eisjochferner nebo třeba Gamsgartner.

Protřelí sjezdaři pak obvykle míří přímo do ledovcového areálu. Nejen kvůli sjezdovkám přímo na ledovci, ale i lyžařského bonbónku, jehož parametry snesou srovnání s nejlepšími tratěmi v celých Alpách. Z ledovce Stubai se totiž dolů vine sjezdařská delikatesa v podobě 10 kilometrů dlouhého sjezdu Wilde Grube.

O bezproblémovou dopravu sportovců na svahy se na Stubaii stará 24 moderních vleků s dostatečnou přepravní kapacitou. Tato zařízení vyvážejí lyžaře a další milovníky zimních sportů až do výšky 3.150 metrů nad mořskou hladinu.