Lyžování Dachstein - West

Jih Horního Rakouska

Lyžařská oblast Dachstein West, nacházející se severozápadním směrem od vrcholu Dachstein, se řadí mezi nejrozsáhlejší lyžařské areály spolkové země Horní Rakousko. Díky své poloze poblíž ledovce Dachstein zde panují po celou lyžařskou sezónu vynikající a hlavně stabilní sněhové podmínky. Lyžaři si tak v oblasti Dachstein West mohou užívat dobře zasněžených a skvěle připravených sjezdovek od prosince až do jarních měsíců.

Oblast Dachstein West tvoří dohromady 7 větších a menších obcí. K hlavním turistickým centrům patří městečka Gosau, Russbach a Annaberg. Tato tři střediska jsou také mezi sebou propojena lyžařskou houpačkou, takže při přejezdu z jednoho do druhého není třeba sundavat lyže. Celá oblast může zájemcům o sjezdové lyžování poskytnout na 120 kilometrů kvalitně připravených a zasněžovaných lyžařských terénů.

Rodinná dovolená

Díky poměrně nenáročným sjezdovkám je region Dachstein / West jako stvořený k prožití zimní dovolené především středně a méně zkušených sjezdařů. Turisté sem pravidelně přijíždějí užít si pohodové rekreační lyžování a oblast se stala velice populární u rodin s malými dětmi. Právě pro děti jsou zde připraveny četné školičky lyžování se školenými instruktory.

Bylo by však chybou se domnívat, že se tu bude líbit jen lyžařům, kteří zatím nemají se sjezdovým lyžováním tolik nabytých zkušeností. Dachstein West nabízí velmi dobré podmínky i pro zdatné sjezdaře a sjezdařky. Zkušení jezdci tu najdou takové terény, jako například strmé a náročné sjezdovky či prostorné tratě k carvingu.

Středisko Gosau je spojené s vrcholy Hornspitz a Zwieselalm. Téměř ideální sněhové podmínky jsou, díky orientaci na severozápad, na Russbachu. Zde se též nachází rozsáhlý funpark pro příznivce snowboardingu a adrenalinové jízdy. Okolí Krippensteinu je naproti tomu mezi sjezdaři známé jako jedno z vůbec nejlepších míst k jízdě ve volném terénu mimo upravované sjezdovky na území Rakouska.

Jízda na místních vlecích je pochopitelně možná v celé oblasti na jediný skipas. K typickým znakům Dachstein West patří široké, červeně značené sjezdovky. Ty se táhnou ve většině případů hustými lesy. Ve vyšších pasážích hor pak jsou otevřené zasněžené stráně, nabízející krásný výhled na okolní hory a krajinu.

Nejen jízda na lyžích

Vedle jízdy na lyžích a provozování jiných zimních aktivit nabízí oblast Dachstein West i spoustu kulturního vyžití. Velmi často je v tomto rakouském regionu navštěvováno starobylé město Hallstatt. Jeho hlavní atrakcí je stejnojmenné jezero a také návštěva solných dolů. K populárním výletním cílům náleží i císařské lázně v městečku Bad Ischl.

Lammerské údolí (německy Lammertal), s délkou bezmála 45 kilometrů, se nachází na druhém konci oblasti Dachstein / West. K němu náleží obce Annaberg, Abtenau a St. Martin.