Ledovec Dachstein a Schladming

Sjezdové lyžování i běh na lyžích

Skioblast Dachstein / Schladming je mezi příznivci lyžování, a to jak sjezdového, tak také běžeckého, známá především pro své výtečné sjezdovky a excelentní bežecké stopy. V centru všeho dění je městečko Schladming a nedaleká obec Ramsau pod Dachsteinem. Z okraje Ramsau pak vede lanovka vzhůru na ledovec Dachstein.

Nejdůležitější devizou lyžařské oblasti v okolí městečka Schladming je lyžařská houpačka. Ta se táhne přes vrcholy Hauser Kaibling, Planai, Hochwurzen a Reiteralm a podle této čtyřky dostala i svůj název 4-berge. Na všechny vrcholy se dá dostat bez podmínky sundat lyže. Pokud ale někdo preferuje cestování lyžařským autobusem, dopravu mezi jednotlivými skiareály zde zprostředkovávají komfortní skibusy. Ty jsou v rámci lyžařského pasu samozřejmě zdarma.

Přímo ze Schladmingu vede kabinová lanovka, která doveze sportovce na samotný vrchol asi nejznámějšího zdejšího vrcholu Planai. Z něj vede zpátky do Schladmingu trať o délce 4 kilometry. Dojezd tratě je určen spíše zkušeným sjezdařům. Tato část je totiž těžkou černou tratí, homologovanou k závodům FIS. Právě na ní se jede každoroční noční závod ve slalomu v rámci Světového poháru. Kdo naopak sjezdování a sjezdovkám příliš neholduje, může nedaleko odtud vyzkoušet sáňkařskou dráhu. Ta je v provozu jak během dne, tak i po setmění.

Zimní zábava pro každého

Oblast Dachstein / Schladming se řadí mezi 5 nejlepších lyžařských center v Rakousku. Mezi českými turisty se těší oblibě především kvůli blízkosti k naší státní hranici. Vzdálenost od hraničního přechodu s Českou republikou činí v případě štýrského Schladmingu jen asi 300 kilometrů.

Děti tu mají k dispozici nejrůznější lyžařské vleky a školičky, takže i začínající lyžaři budou mít o zábavu postaráno. Maskotem střediska a vlastně celé oblasti je ještěr Kali. S ním je možné se tu potkat doslova všude. Pro nejmenší děti jsou zde speciální vleky a jezdící koberce, takže rodiče si mohou být jisti, že o bezpečí jejich dětí je dokonale postaráno.

Velkým plusem Ramsau am Dachstein je jeho skokanský můstek. Ten je využíván skokany nejen k tréninkům, ale též k závodům. Již 2x byla obec Ramsau pořadatelem Světového poháru v severském lyžování, což svědčí o jeho kvalitách nejen v oblasti sjezdového, ale také severského lyžování a závodů sdruženářů.

Po náročném dni, stráveném na svazích, přijde určitě vhod odpočinek v plaveckém bazénu. Komplex se nachází v srdci vesničky Ramsau. Večer si návštěvníci oblasti mohou užít též v některé ze zdejších restaurací a vyzkoušet speciality této oblasti. V průběhu dne se pak návštěvníci mohou vydat do zasněžené přírody a kochat se pohledem na majestátný ledovec Dachstein.