Lavantské údolí

Zimní ráj 5 hodin jízdy z Čech

Údolí Lavant spolu se svými 4 skiareály Koralpe, Weinebene, Klippitztörl a Hebalm, láká své návštěvníky na 90 kilometrů dobře upravovaných sjezdových tratí. Cesta vlastním vozem z Prahy netrvá dlouho, Lavanttal je vzdálen pouhých 570 kilometrů. A tak je možné si jen po pár hodinách, strávených v autě, užívat ideální zimní dovolené v údolí Lavanttal s vynikajícími sněhovými podmínkami.

Korutanský Lavanttal se rozkládá v nadmořské výšce od 700 do 1.200 metrů nad mořem. Ve středisku Koralpe, které je ze všech 3 areálů Lavantu největší, se nachází téměř 30 km sjezdových tratí. Ty vedou v nadmořské výšce 1.500 – 2.100 metrů. V Klippitztörl, druhém největším areálu, to dělá celkem 28 kilometrů lyžařských tratí v nadmořské výšce od 1.550 do 2.100 metrů. O poznání menší je areál Hebalm. Ten svým návštěvníkům nabízí „pouze“ něco málo přes 10 km sjezdovek, vedených ve výškách mezi 1.000 a 1.400 metry. Ve Weinebene se pak nachází přes 20 km sjezdovek ve výšce 1.600 – 1.900 metrů.

Zimní radovánky

Obtížnost svahů v Lavantském údolí je ve většině středně těžká. Na lyžařských mapách červeně značených sjezdových tratí je zde téměř 70%. Modré, nenáročné sjezdovky, tvoří necelých 25% všech místních tratí. Náročných černých sjezdovek je v Lavanttalu jen asi 9%.

Svahy Lavanttalu lákají jak lyžaře, tak i milovníky běžek. Ti zde najdou různě obtížné běžecké okruhy, přičemž ty nejdelší měří úctyhodných 24 kilometrů. Na své si tady přijdou jak zkušení běžci, tak i úplní začátečníci na běžkách.

V oblasti Lavant bývají udržována i četná kluziště, dráhy pro jízdu na saních a přírodní dráhy pro curling. V celé oblasti se o dopravu lyžařů na svahy stará 28 lanovek a vleků. Díky dostatečné kapacitě tady zajišťují lanovky a vleky bezpečnou přepravu sjezdařů bez zbytečného čekání. Kapacita lanovek oblasti Lavanttal se ustálila na naprosto dostačující hranici 34.000 osob za hodinu.

Rodinná zimní dovolená

Do oblasti Lavant míří též rodiny s dětmi a začátečníci, kteří mohou své první lyžařské dovednosti trénovat na některé ze zdejších cvičných sjezdovek. Zdatné jezdce zase jistě potěší tratě homologované FIS/EC či možnost volné jízdy mimo upravované sjezdovky v čerstvě napadaném sněhu.

Za náročný den na svazích se sportovci v Lavanttalu právem odměňují v některé z celé řady místních horských chat. Do nich se vydávají za horkým nápojem a vítaným občerstvením. V nadmořské výšce 2.100 metrů si pak mohou během konzumace chutného horkého nápoje či lahodného pokrmu vychutnávat dostatek sluníčka a krásného výhledu.

Do Lavantského údolí směřují návštěvníci nejen v průběhu zimní sezóny za perfektním lyžováním, ale i v létě. V té době je sem láká hlavně vysokohorská turistika. To je pochopitelné, vždyť středisku Lavanttal se často přezdívá „Korutanský ráj“.