Arlberg

Západ Rakouska

Lyžařské středisko Arlberg je k nalezení v nejzápadnější spolkové zemi Rakouska Vorarlberg. Arlberg a jeho okolí je jednou z mnoha lyžařských rakouských oblastí, kde mají lyžaři garantován dostatek sněhu po celou zimní sezónu. Lyžařské areály Arlberské oblasti se totiž nacházejí v dostatečné nadmořské výšce na to, aby se tu sníh udržel celou zimu.

V nejjižnější části regionu Arlberg leží vesnička St. Anton. Směrem na sever oblast pokračuje do nedalekých obcí St. Jakob a St. Christoph. Do části na severozápadě, která bývá v některých případech pojmenovávána jako Vorlarlberger, náleží vesničky Lech a Zürs. Ty spolu tvoří jednu z nejznámějších rakouských lyžařských oblastí. V obou skiareálech platí jednotný skipas a po jeho zakoupení mají turisté k dispozici celkem 280 kilometrů sjezdových tratí všech stupňů obtížnosti.

Lyžařská historie a současnost

Vcelku neznámou zajímavostí v obci Zürs je vlek, který tady byl vybudován již těsně před 2. světovou válkou. Od té doby drží prvenství coby první lyžařský vlek, který na území Rakouska postavili. V blízkém St. Antonu pak lze nalézt vůbec první lanovku, určenou k dopravě lyžařů na svahy.

Vyhlášenou atrakcí je určitě zdejší snowpark. Ten nabízí k vyzkoušení těžko uvěřitelných 85 druhů překážek a triků. Stejně jako jinde v Rakousku, i ve stále oblíbenějším Arlbergu myslí na běžkaře. Kvůli nim jsou zde každý den protahovány a upravovány tratě a stopy jak pro bruslařský styl, tak i klasický běžecký styl.

V roce 2001 pořádal St. Anton závody Světového poháru. Díky nim se obec, která se potýkala s upadajícím zájmem ze strany lyžařů, významně změnila. Byl zde vybudován například úplně nový krytý plavecký bazén, wellness centrum nebo víceúčelové sportovní zařízení.

Turisté mohou k ubytování vybírat dle svých finančních možností. V nabídce jsou jak levnější penziony, tak i luxusními hotely či skromnější ubytováním v soukromí. V případě nechuti ke každodennímu dojíždění ke svahům vlastním vozem mohou lyžaři prakticky ze všech míst, kde se hotely a penziony nalézají, využívat dobré spojení lyžařskými autobusy.

Vedle samotného lyžování je možné v oblasti Arlberg provozovat i řadu dalších zimních volnočasových aktivit. Jde kupříkladu o zimní turistiku, sáňkování nebo jízdu na bobové dráze. Během celé zimy je navíc k pobavení turistů otevřena ledová plocha na bruslení pod širým nebem.